Sommarens evenemang

04.06.2019 kl. 10:59
Våra medlemsföreningar ordnar många trevliga evenemang under sommaren. Besök en förening och ta del av till exempel sommarteater, dans, konsert eller loppis.

JUNI

8.6 Molpe UF: Smuggelrodd kl. 11.30, dans med Högtryck och Ben Dover kl. 21–02.

8.6 Ytteresse UF: Dans med Carisma kl. 20.30–01.30.

9.6 Forsby på Toppen: Tractorpulling kl. 11–16.

9.6 Lillby UF: Skymning gryning sommarturén kl. 18–20.

9.6 Skaftung UF: Baklucke- och garageloppis kl. 11–16.

12.6 Åminne folkpark: Mer än en allsång med Dennis Rönngård, Tomas Fant och gäster kl. 19.

12.6 Töjby UF: Allsångsafton vid Hamnpaviljongen kl. 18.30.

13.6 Yttermark UF: Bakluckeloppis kl. 18–21.

15.6 Lillön, Monäs: Säsongsöppning och nypremiär för Guns Rosor kl. 20–01.

15.6 Komossa UF: Loppis, Aveolagertömning och Dress like Marie pop up kl. 10–16 vid fd. Komossa skola.

15.6 Karperö UF: Dansbandz Renässanz med supé, konsert och dans med Tommys, Charles Plogman och Singsby sångkör kl. 18.

16.6 UF Havsbandet: Outdoors in Södra Vallgrund kl. 11–15. Utedag med bl.a. hinderbana, beachvolley och terränglöpning.

16.6 Fagerö folkpark: Bakluckeloppis kl. 12–15.

17–19.6 Art in Malakta: Storytelling Lab.

21.6 Molpe UF: Midsommarvaka med Tomas Fantz och Jonzons i paviljongen och The Slipovers i pub Daltons kl. 21–03.

21.6 Emet folkpark: Dans till Tommys och Menox, kl. 20.

22.6 Fagerö folkpark: Midsommardans med Tomas Fantz och Carisma kl. 21–02.

22.6 Lillby UF: Midsommardagsdans med Dansdax och Replay.

28.6 Kärklax UF: Maxmodansin med Högtryck och Hotshots kl. 21–02 vid Maxmo dansbana.

28.6 Björkö UF: Dans i Salteriet med Tomas Fantz kl. 21.

28.6 Pedersöre Teater: “All vår möda och alla våra drömmar”, premiär kl. 19.

29.6 Björkö UF: Postrodden 2019 med start från Svedjehamn.

29.6 Lillby UF: Klacken Party 10 år med bl.a. Vigiland, Pökerz och Vörjeans kl. 19–02.

29.6 Åminne folkpark: Vikingarna med Christer Sjögren och Lövgrens kl. 21–02.

29.6 Art in Malakta: Natural perfumery & lucky wishes, workshopwith Eglé Plytnikaité (LTU) & Hanuka Lohrengel (LVA).

29.6–3.7 Nämpnäs UF: Sommarloppis vid paviljongen.

30.6 Bykiston teater: “Lyckokällan”, premiär kl. 17.

30.6 Töjby UF: Familjedag vid Hamnpaviljongen kl. 12–15, utställning av gamla motorer, hoppborg, djur, matservering, försäljare, bakluckeloppis m.m.

 

JULI

3.7–10.7 Nedervetil HF: Tjärdalsvecka vid Seljes.

4.7 Nedervetil HF: ”Näver-Ant – Om Anders Chydenius liv i Nedervetil”, premiär kl. 19.

4–7.7 Bergö UF: Loppis vid lokalen, tors kl.18–20, fre kl.17–20, lör kl. 12–17 och sön kl. 12–16.

4.7 Närpes Teater: “Lemmy badade aldrig i Närpes å”, nypremiär kl. 19.

5.7 Korsholms Teater: ”Skolka, spela, dansa, dö - Om ensamhet, tvåsamhet och att dricka sangria”, premiär kl. 19.

5.7 Skäriteatern: ”In i dimman”, premiär kl. 19.

6.7 Emet folkpark: Dans till Skåningarna och Maxells, kl. 20–01.

6.7 Skaftung UF: Laxdans kl. 20.6.7 Vörå UF: Vörådagsdans på Storberget i Rejpelt till Guns Rosor kl. 20.30–01, Pub och terrass vid lokalen kl. 20.30–02 med livemusik och disco på plattan kl. 21– 01.30.

7.7 Åminne folkpark: Söndagsdans med Skåningarna kl. 18–22.

8.7 UF Havsbandet: Barnfest med Alfons och Mållgan kl. 17. Familjeevenemang med barnteater, musik och pyssel.

9.7 Ytterjeppo UF: Barnfest med Alfons och Mållgan kl. 17–18.30.

9.7 Petalax HF: Bakluckeloppis och utställning av motorfordon, kl. 17–20.

9.7 Uf Havsbandet: Käpphästläger för barnfödda 2006-2011 kl. 9–15.

10.7 Svenska föreningen Brahegården: Barnfest med Alfons & Mållgan kl. 17–18.30.

10.7 Åminne folkpark: Janis Joplin show med Susanne Jonsson kl. 19–21.

10.7 Oravais Teater: “Under liten himmel”, premiär kl. 19.

10.7 Rökiö Bf: Allsång med Dansdax, Dansbandsrävarna och Loudspeakers vid Rökiö kvarn kl. 19–21.

11–12.7 Bertby Uf & Hf: Fotoutställning av historiska bilder från Bertby kl. 14–18. Kaffeservering och försäljning av Bertbyboken.

12.7 Svenska föreningen Brahegården: Årets revy ”Såhe ere! Elä ere?” kl. 19.30.

12–13.7 Svenska föreningen Brahegården: Servering av ärtsoppa och rabarberkräm kl. 11–14.

12.7 Pörtom Uf: Car and Bar, utställning av amerikanska bilar och bar kl. 19–24.

12.7 Åminne folkpark: Vörjeans, Danny T & The Sirens och T & The Teasers kl. 21–02.

12.7 Övermark Uf: Farmrace, hinderbanelopp på 2 eller 5 km, kl. 19–22.

13.7 Replot Uf: Den traditionella tävlingsdagen Sim & Rodd vid Replot hamn kl. 12–16.

13.7 Ytteresse Uf: Dans med Guns rosor kl. 20.30–01.30.

14.7 Emet folkpark: Country Road 13 Concert med Jussi Syrén & The Groundbreakers, Grainville Train och Easy West, kl. 14–18.

14.7 Norrnäs Uf: Norrnäsdagen med mat, sång och musik vid paviljongen kl. 13.

14.7 Kärklax Uf: Barnfest med Alfons och Mållgan kl. 15.00– 16.30 vid Maxmo Dansbana med teater, musik, pyssel och servering.

16.7 Petalax Hf: Berättarkväll: “Vi for till stan förr i tiden”, kl. 18.

16.7 Nämpnäs Uf: Ljuvliga toner i Nämpnäs paviljong med Philip Järvenpää, Markus Lytts och Richard Mitts m.fl. kl. 19–21.

17.7 Art in Malakta: Graffitiworkshop med Jon Gredmark.

18.7 Forsby på Toppen: Pickup Pulling kl. 18.

19.7 Åminne folkpark: Lasse Stefanz och Sirocco kl. 21–02.

19.7 Teater Jacob: “Här i vår stad”, premiär kl. 19.

20.7 Molpe Uf: Högsommardans med Dansdax och 4Music Band kl. 21– 02.

20.7 Högnabba Uf: Dans vid paviljongen kl. 20–01.

23.7 Petalax Hf: Berättarkväll: “Minnen från 1950- och 60-talen”, kl. 18.

26.7 Lillby Uf: Julifestivalen med Jill Johnson, Molly Sandén och Robert Wells kl. 17–24.

27.7 Töjby Uf: Dans vid Hamnpaviljong till Tommys kl. 20–02.

27.7 Härkmeri Uf: Härkmeridagen kl. 11–15, med marknad, aktiviteter och dans vid paviljongen.

27–28.7: Fagerö folkpark: Skärgårdsmarknad kl. 12–17.

27–31.7 Fagerö folkpark: Skärgårdsloppis kl. 11–20.

28.7 Lillön, Monäs: Dans till Matz Bladhs kl. 20–00.30.

31.7 Petalax Hf: Allsång kl. 18.31.7 Åminne folkpark: Sommarkonsert med Elisa Lindström kl. 19–21.

31.7 Art in Malakta: Lettering-workshop, Fia-Lotta Jansson Design.

 

AUGUSTI

3.8 Bergö Uf: Invigning av danslaven vid Ytterbådans skehamnmed dans till Jonzons.

3.8 Emet folkpark: Dans till Charlies och Showdown kl. 20-01.

3.8 Kärklax Uf: Maxmodansin vol 2 kl. 21–02 med dans till Tomas Fantz.

3.8 Åminne folkpark: Åminne Summer Blast: 2 Blyga Läppar, Martin Berglund & Stödorkestern och Bastupojkarna kl. 21–02.

3.8 Lappfjärd Uf: Lavadans med Guns Rosor.

5–9.8 Uf Hoppet: Dagsläger för åk 1–3 kl. 8–16.30.

6.8 Rönnvik Hf: Rönnviksrundan, spring 4, 6 eller 8,7 km.

7.8 Art in Malakta: Singer-songwriters Nightbird och Mäkkelä kl. 19–22.

10.8 Fagerö folkpark: Fagerö Rockabilly med Drängarna och Danny T & The Sirens kl. 21–02.

10.8 Lillby Uf: Dans till Fernandoz och Guns Rosor.

10-11.8 Art in Malakta: Utställning Jon Gredmark.

14.8 Åminne folkpark: Jan Johansen Trio kl. 19–21.

16–18.8 Art in Malakta: Välmående i Konst, arr. Regionala danscentret i Österbotten.

17.8 Forsby på Toppen: Pubkväll och dans med Carisma och Ove And The Lydians kl. 20.00–01.30.

17.8 Molpe Uf: Sensommardans med Tommys och Dennis & Nisse kl. 21–02.

18.8 Wassor Uf: Vassorloppet, gå spring eller cykla 3,1 eller 7,7 km.

21–25.8 Art in Malakta: Visual storytellingLab with Mads Nissen & Rebecca Simons.

24.8 Forsby På Toppen: Dans & Pubkväll.

24.8 Lillön, Monäs: Säsongsavslutning, Tomas Fantz kl. 20–01.

24.8 Karperö Uf: Sensommardans med Guns rosor och Stig Snickars kl. 20.30.

24.8 Åminne folkpark: Nostalgikväll med Alpha och Ben Dover kl. 21–02.

27.8 Lillön, Monäs: Motorcykelklubben Bothnia Slowriders på besök kl. 19.

28.8 Musikcafé After Eight: AE- RUN, spring 5 eller 10 km.

 

SEPTEMBER

6.9 Åminne folkpark: 1G3B, Tombstone och Kurator kl. 21–02.

7.9 Emet folkpark: Dans med Guns rosor och Johanna Debreczeni kl. 20–01.

7.9 Forsby på Toppen: The Pink Skithouse Party 3.1 med 1G3B, DISPYT, Bob Malmström m.m. kl.20–02.

7.9 Fagerö folkpark: 80-tals kväll med Snowstorm och Magnum Bonum kl. 21–02.

7–8.9 Art in Malakta: Konstrundan.

8.9 Töjby Uf: Töjbymilen, motionslopp för alla åldrar kl. 11. Gå, spring eller cykla.

21.9 Åminne folkpark: A tribute to Aretha Franklin och soulmusik kl. 19.30–02.

21–22.9 Art in Malakta: Säv-retreat arr. av Österbottens Hantverk rf.

28.9 Fagerö folkpark: Höstdans med Tommys och Matz Blahds.

 

Vill ni ha med ert evenemang i listan? Skicka infon till malin@sou.fi.

SÖU

Föreningspost 19.5.2020

Läs senaste föreningsposten här!

Utvecklingsbidrag för huset mitt i byn

Svenska kulturfonden har öppnat upp en tillfällig bidragsform för svenskspråkiga ungdoms- och kulturföreningar med eget föreningshus som påverkas av Coronakrisen.

Digital nätverksträff för evenemangsarrangörer

Måndagen den 18 maj klockan 20 håller SÖU en digital nätverksträff för evenemangsarrangörer. 

SÖU:s Vårmöte

SÖU:s vårmöte hålls på grund av omständigheterna elektroniskt 10.6.2020

Introduktionskurs till medlemsregistret i Desky

Åbolands ungdomsförbund ordnar en digital kurs i medlemsregistret i Desky tisdagen den 12.5. Även SÖU:s medlemsföreningar kan delta.